Az önkéntességről szóló törvény Galíciában

- összefoglaló -

1.

A civil társadalom részvétele általános érdek, főleg azokban az esetekben, amelyek a diszkrimináció megszüntetésére irányulnak, vagy egyre nagyobb gyakorisággal fordulnak elő a közösségben. Szükség van arra, hogy az állam válaszoljon a lakosság igényeire, és elismerje ezt a fajta részvételt.

Az állampolgárok újabb igényei szerint, az élet minőségi javításához szükség van arra, hogy a közintézmények tevékenységét kiegészítse az egyéni részvétel. Nem arról van szó, hogy meg kell szüntetni a közintézmények tevékenységét, mert ez továbbra is szükséges, hanem arról, hogy teret kell biztosítani az egyénekkel való együttműködésre a társadalmat érintő kérdésekben.

Az önkéntesség a társadalmi részvétel egyik formája, így szükség van az elismerésére és elősegítésére. Az állampolgároknak joga van olyan szerveket létrehozni, amelyeknek a társadalmi szükségletek kielégítéséhez hozzájáruló önkéntességgel kapcsolatos céljai vannak. Ezeket a helyzeteket azonban el kell különíteni bármilyen megtérített szolgáltatástól, és szabályozni kell az önkéntes és a szervezet közötti kapcsolatot, meghatározva a jogokat és kötelességeket, amelyeket ez a kapcsolat magával von.  

 

2.

A spanyol alkotmány 9.2 cikkelye két közhatalmat bíz meg azoknak a körülményeknek a létrehozására, amelyek biztosítják, hogy az egyének, ill. csoportok szabadsága és egyenlősége valós és hatékony legyen, és azoknak az akadályoknak az eltávolítására, amelyek megakadályozzák vagy megnehezítik az állampolgárok részvételét a politikai, gazdasági, kulturális és szociális  életben, amennyiben ez a részvétel a közösség hasznára irányuló állampolgári szolidaritás.

A spanyol állam 1996 jan. 15.-én törvényt fogadott el az önkéntességről (6/1996), amely keretet biztosít általános érdekeltségű szükségek kielégítésére irányuló állampolgári tetteknek, főleg olyan esetekben, amelyek a diszkrimináció megszüntetését célozzák.

A galíciai autonómia statútuma 4.2 cikkelyében hasonló terminusokban és felfogásban határozza meg az önkéntességet, főként az önkéntes és az önkéntes munkát biztosító egység közötti kapcsolatra helyezve a hangsúlyt.

A 3/1987, a szociális szolgáltatásokra vonatkozó törvény (május 27), majd a 4/1993 (április 14) törvény tartalmaz önkéntességre vonatkozó utalásokat.

Ez az új törvény egy sokkal tágabb keretet akar biztosítani az önkéntességnek, bevonva – a szociálison kívül – az összes lehetséges területet, amelyen működhet, meghatározva bizonyos közös normákat azon szervek számára, amelyek lehetőséget nyújtanak az önkéntességre, és megteremti a feltételeket egy olyanfajta koordinációra és tervezésre, amely kihat több helyi intézményre, pl. önkormányzatokra.  Továbbá konkrét választ akar nyújtani ennek a tevékenységnek a sajátosságaira a galíciai környezetben. (…)

 

3.

A galíciai önkéntességi törvény célja ennek a típusú tevékenységnek a rendszabályozása a galíciai autonóm közösség sajátos környezetében, leszögezve azokat a fontos aspektusokat, amelyek meghatározzák és behatárolják az önkéntesség körülményeit, anélkül, hogy kompromittálná vagy erkölcsi lényegétől megfosztaná ezt a tevékenységet.

A törvény a következő alapvető pontokat szögezi le:

a.       Biztosítja a jogot az önkéntes munkára azokkal szemben, akik ellenezhetik/ellenállhatnak, ugyanakkor ennek társadalmi elismerését.

b.      Kiterjeszti az önkéntesség fogalmának hagyományos jelentését, amelyet az esetek többségében a szociális területtel asszociálnak, bevonva más lehetőségeket a civil részvételre, mint pl. szabadidő, kultúra, sport, egészségügy, környezetvédelem vagy bármilyen más hasonló terület.

c.       Átértékeli az önkéntességet, ami eddigi értelmezésben egyéni, szabadon választott, de alacsony hatékonyságú tevékenység, azáltal, hogy stabil és demokratikus egységekkel társítja, amelyek képesek kiaknázni egy közösség tettrekészségét, s ezáltal biztosítani a magasabb fokú hatékonyságot.

d.      Elkülöníti az önkéntes munkát bármilyen típusú megtérített szolgáltatási formától. Semmilyen típusú önkéntes munka nem használható olyan munkahelyek betöltésére, amelyeket fizetett munkaerővel kell betölteni. Semmilyen esetben nem használható a munkajog megsértésére vagy munkahelyek megszüntetésére.

e.       Elkülöníti az önkéntes munkát a fizetett munkától, abból az alapelvből kiindulva, hogy a kettő kiegészíti egymást.

 

4.

A törvénynek 8 fejezete és 28 cikkelye van.

 I. fejezet – meghatározza a törvény tárgyát, és a keretet, amelyben mindenfajta szervezett önkéntes tevékenység zajlik Galícián belül. Meghatározza az önkéntességet, és szabályozza az általános érdekterületeket, valamint a célokat és az alapelveket, amelyeket figyelembe kell venni az önkéntesség kapcsán.

II. fejezet – előírja egy törvényesen megalapított, jogi személyiséggel rendelkező közintézmény vagy magánszervezet létét, amely általános érdekeltségű területeken programokat szervez, és amely alapjául szolgál annak a lehetőségnek, hogy az önkéntesség közreműködésére számítani lehessen.

III. fejezet – meghatározza az önkéntesség státuszát, egy olyan tág fogalom bevezetésével, amely lehetőséget nyújt minden állampolgárnak arra, hogy szabad akaratából, felelősségteljesen, szabad idejének egy részét a közösség általános érdekeit szolgáló tevékenységek elvégzésére fordítsa, de kizárja azokat az eseteket, amelyeknek köze van munkához, kereskedelemhez, családhoz, szomszédsághoz. Továbbá részletezi az önkéntesek jogait és kötelességeit.

IV. fejezet – az önkéntesség elősegítésére vonatkozik. Meghatározza a hivatalos intézmények kompetenciáját ennek a törvénynek az alkalmazásában, hogy egy, az önkéntességet és az állampolgárok résvételét elősegítő hatékony politikát tudjanak folytatni.

Előírja a propagálás különböző módjait, a szükséges eszközöket, amelyekkel össze lehet fogni a különböző programokat és projekteket, és egy galíciai tervet mutat be az önkéntesség propagálására. Ennek a tervnek a részletes kidolgozása és betartása annak az intézménynek lesz a feladata, amelyet a 24. cikkely ír elő, és az Önkéntesség  Galíciai Tanácsa fogja felülvizsgálni.

V. fejezet – megalakítja a Galíciai Önkéntes Szolgálatot, mint önkéntességben szakosodott orgánumot. Ez dolgozza ki majd a tervet a propagálásra vonatkozóan, és bonyolítja le a terjesztés, kutatás, szaktanácsadás, stb. tevékenységeket.

VI. fejezet – Önkéntesség Galíciai Tanácsa, mint konzultatív és felülvizsgáló orgánum, amelyben – többek között – a helyi és az önkéntességgel foglalkozó szervek is képviselve lesznek.

VII. fejezet – Felülvizsgáló Bizottság, amely védelmezi az önkéntesség területén tevékenykedőket.

VIII. fejezet – Nyilvántartási jegyzék az önkéntesség területén tevékenykedőknek.

Amennyiben egy szervezet nem iratkozik be, a törvényben előírt jogokkal nem élhet.